Revenir au site

Küçük kreş ve Kreş sınıflarında ne yapıyorum?

TPS (2 yaş) ve PS (3 yaş) programları

Karşılama

Bana eşlik eden kişiye veda ediyorum ve öğretmenim ve asistan öğretmenimin yanına gidiyorum. Montumu askıya asıyorum ve terliklerimi giyiyorum. Burada olduğumu göstermek için fotoğrafımı yapıştırdıktan sonra resim yapabilirim, yapboz yapabilirim, inşa edebilirim, arkadaşlarımla, öğretmenlerimle sohbet edebilirim, sakin anların tadını çıkartıp « okul günüme hazırlanabilirim »...

Öğrenme zamanları

Her gün, öğretmenimle oyun oynayarak ve zaman zaman dinlenerek:

- Daha iyi konuşmayı öğreniyorum, öğrenim alanı: dili tüm boyutlarda kullanmak: sözlü iletişim. 2 ve 3 yaş arası dönem,kelime daracığının en çok geliştiği dönemdir. Küçük sınıflardaki çocuklar yaşadıklarını, deneyimlediklerini ve hissettiklerini anlatmak için onlar ile konuşulmasına ihtiyaç duyarlar.

Tüm gün boyunca, öğretmenim basit cümleler kurmama, kelimeleri doğru telaffuz etmeme ve yeni kelimeler öğrenmeme yardımcı olacak. Ayrıca, birçok tekerleme ve şarkı öğreniyorum.

- Kitapları keşfetmeyi öğreniyorum, öğrenim alanı: dili tüm boyutlarda kullanmak: yazılı iletişim. Yazılı iletişim çocukların hayatına çok erken yaşta girmelidir. Öğretmen yönlendirmesi ile kütüphane köşesinin düzenli olarak ziyaret edilmesi, çocuğun kitaplara doğru yönelmesini, keşfetmesini ve kitaplara dokunmasını sağlar.

Kütüphane köşesinde, rahat bir şekilde oturarak, yeni kitapları dokunarak keşfeder ve zaman geçiririm. Arkadaşlarımla beraber, öğretmenimin anlattığı hikâyeleri dinlerim.

- Keşfetmeyi, deneyimlemeyi ve her zaman daha meraklı olmayı öğreniyorum, öğrenim alanı: Dünyayı keşfetmek. Çocuk etrafındaki hayatı keşfediyor: gözlemler, soru sorar, elleriyle keşfeder. Öğretmenim etrafımdaki eşyaları tanımama, adlandırmama ve bu eşyaların özelliklerini görsel olarak (renk, boyut, şekil), duyusal olarak (zil, çan...), dokunarak (yumuşak, sert, sıcak, soğuk...) ayrıştırmama yardımcı olur. Sınıfta sayılar tekerleme ve şarkılar ile öğretilir. Ayrıca, okulda hem zaman da (okul günüm, hafta) hem de mekanda (sınıf, okul) yerimi bulmayı öğreniyorum.

-Jimnastik yapmayı, koşmayı, tırmanmayı, zıplamayı,sürünmeyi, dans etmeyi, balon, çember ve kurdele kullanmayı öğreniyorum... öğrenim alanı: Fiziksel aktivite ile harekete geçmek, kendini ifade etmek ve anlamak. Çocukların hareket etmeye ihtiyaçları vardır: zıplamak, koşmak, tırmanmak, üç tekerlekli bisiklete binmek, büyük eşyaları itmek veya çekmek, dengede durmak, top atmak veya topa vurmak. Her gün, öğretmenimin yardımıyla, zıplamak, sürünmek, dengeyi bulmak, tırmanmak için bir parkurda ilerliyorum..., toplu oyunlara katılıyorum, danslar ile ritimlere ve melodilere uyarak vücudumu hareket ettiriyorum.

- Şarkı söylemeyi, farklı materyaller kullanarak resim yapmayı... öğrenim alanı: Sanatsal faaliyetler ile harekete geçmek, kendini ifade etmek ve anlamak. Küçük çocuklar, sanatsal alanda, şekiller, renkler, sesler ve ritimler yaratarak mutlu olurlar ve kültürel zenginliklerini arttırırlar.

Teneffüs zamanları

Arkadaşlarımla kendi yarattığımız oyunları veya teneffüs zamanı oyunlarını oynayabilirim, bisiklete binebilirim...

Öğle yemeğimi yemekhanede yiyorum ve okulda uyuyorum.

Dinlenme zamanları

Eğer bütün gün okulda kalacaksan ve ihtiyaç duyuyorsan, oyuncağını ve/veya emziğini unutma. Sınıfta bunları bırakabileceğim bir sepet olacak. Sınıfta dinlendikten sonra, kendim giyiniyorum veya yardım istiyorum (pratik kıyafetleri ve bağcıksız ayakkabıları tercih edin) ; sene boyunca kendi kendime yetmeyi öğreniyorum. Dinlendikten sonra, kütüphanede kitap okuyorum veya vakit varsa teneffüse çıkıp hava alıyorum. 15.30’da ikindi kahvaltımı yapıyorum ve saat 4’te okul günüm sona eriyor. Herkes ile vedalaşıyorum ve evime dönüyorum.

Gün çok yoğun ve yorucu olduğundan çocuğunuzun erken yatmasına özen gösteriniz.

Tous Les Articles
×

Vous y êtes presque...

Nous venons de vous envoyer un e-mail. Veuillez cliquer sur le lien contenu dans l'e-mail pour confirmer votre abonnement !

OK