Revenir au site

Küçük Dahi'nin ortofonisti

Müge Aytekin

· Okul hayatı,Ortofoni

İki dilli frankofon-türkofon, Paris'teki Sorbonne-Nouvelle Üniversitesi'nden ve Belçika'daki Liège şehrinde bir yüksek okulundan mezun olan ortofonist (Dil ve Konuşma Terapisti), Türkiye'ye (İstanbul) yerleşti.

Küçük Dahi okulunda öğretmenlere rehberlik ediyor ve çocuklara en iyi şekilde yardımcı olmak için tavsiyelerde bulunuyor. Konuşma, ses, yazı dili ve matematikte mantıksal işlevin gelişimini stimüle etmek ve mümkün kılmak için faaliyetler sunuyor.Ortofonist okuldaki eğitim ekibine seminerler sunuyor.

Ayrıca, ortofonide uygulanan manüel terapilerde eğitimli olan profesyonel, seslerini daha iyi kontrol etmeleri ve uyarlamaları için öğretmenlere eğitim veriyor. Birçok teknik sayesinde, ögretmenler ses organlarını koruyarak sağlıklı bir ses elde etmiş oluyor ve çocukların dikkatini daha iyi çekebiliyor.

Ayrıca, ses organlarının kötü kullanımına bağlı olarak bilinen aphonia (nodül, polip...) gibi ve sesin yanlış kullanılmasından dolayı ortaya çıkan ağrıların oluşma riski azalmış oluyor.Anaokulu itibariyle bazı güçlüklerin önüne geçilmesi için önlemlerin alınması gerektiğine inanan uzman Müge Aytekin, sınıfta çocukları gözlemliyor.

 

Güçlük çekenler var ise sınıflarda öğretmenlere adaptasyon önerilerinde bulunuyor. Cocuğun çektiği güçlüklerden dolayı hem psikolojik olarak iyi hissetmesi, hem de okulda başarılı olması için gerektiğinde ebeveynler ile görüşmeler düzenleyip oyun/egzersiz önerilerinde bulunuyor ve de/ya da bir yönlendiriyor.

Tous Les Articles
×

Vous y êtes presque...

Nous venons de vous envoyer un e-mail. Veuillez cliquer sur le lien contenu dans l'e-mail pour confirmer votre abonnement !

OK