Revenir au site

Frankofoni Baharı

Okumalar, etkinlikler, yarışmalar...

Frankofoniden bahsederken, dünyanın her yerinde ortak bir dili paylaşan insanlar hakkında konuşmakla başlamak istiyoruz: Fransızca. Bu insanlar Kanada, Kongo, Senegal, Fas, İsviçre ve diğer birçok ülkede bulunuyorlar (daha fazla bilgi için buraya tıklayın). Bu nedenle Fransızca, Fransa sınırlarının ötesine geçiyor ve dünya çapında milyonlarca insan tarafından aile, sosyal, okul ve mesleki bağlamlarda kullanılıyor, konuşuluyor ve deneyimleniyor. Frankofoni (La Francophonie) aynı zamanda uluslararası bir kuruluş olarak ön plana çıkıyor, Uluslararası Fransız Frankofon Örgütü altında 88 devletin işbirliği yapıyor. Bu işbirliği ruhu, Francophonie Şartında (1997) yer almaktadır ve misyonu, imzacıları için aşağıdaki hedeflere ulaşmaktır:

  • Fransız dilini ve kültürel ve dilsel çeşitliliği desteklemek
  • Barışı, demokrasiyi ve insan haklarını desteklemek
  • Eğitimi, yüksek öğrenimi ve araştırmayı desteklemek
  • Sürdürülebilir kalkınma için ekonomik işbirlikleri geliştirmek

Frankofoni her yıl tüm dünyada kutlanıyor ve bu yıl Türkiye'de Frankofoniye bağlı kültürel kurumlar ve okullar kutlamaları tüm bir bahar dönemine yaymak istedi. İşte Fransız Kültür Merkezi tarafından yayınlanan genel program. Petit Génie okulu da bu sebeple birçok aktivite düzenledi. Tüm etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz:

20 mart - 30 mayıs 2021

1. Nilüfer'in "Eyfel Kulesi'nin kanatları var" kitabını okuması

2. Çocukların eserlerinin sergilenmesi

3. Teatral oyunlar

4. Resimlerle tiyatro

5. Fransızca/Frankofon şarkı yarışması

Ve okulun ilk projesi: Nilüfer'in "Eyfel Kulesi'nin kanatları var" kitabını okuması. Bu hikayede Eyfel Kulesi bizi Fransa'nın kuzeyine seyahat etmeye davet ediyor.

Okul herkese mutlu bir Frankofoni bayramı diler!

Tous Les Articles
×

Vous y êtes presque...

Nous venons de vous envoyer un e-mail. Veuillez cliquer sur le lien contenu dans l'e-mail pour confirmer votre abonnement !

OK