Revenir au site

Çocuklarda korkular

Atlamaya alışmak

· Tavsiye,Psikomotor,Çocuk

Küçük Dâhi’nin ergoterapisti Caroline de Biolley, bizlerle internette bulduğu bilgileri paylaşıyor. Çocuklar bazen hayal dünyalarından, bazen de çevrelerinden gelen korkularla yüz yüze geliyorlar. Yaş gruplarına göre ortaya çıkan korkuları aşağıda görebilirsiniz:

  • 0 – 6 ay arası: Düşme ve dayanak kaybetme korkusu, yüksek ses, birdenbire görme alanına giren nesneler
  • 7 – 12 ay arası: ayrılık, terk edilme korkusu, banyo, yabancı yüzler, yüksek sesler
  • 1 – 4 yaş arası: ayrılık kaygısı, yüksek sesler, karanlık, çevrede değişiklik, Noel baba, palyaçolar, geçici korkular (gök gürültüsü, köpek…)
  • 4 – 8 yaş arası: özgül korkular (böcek, hırsız, doktor…), güncel olaylar korkuları (savaşlar, saldırılar, doğa faciaları…), bedensel yaralanmalar, ayrılık ve terk edilme, canavarlar ve olağanüstü yaratıklar, yalnız kalma
  • 8 – 12 yaş arası: ödevler ve sınavlar, okul sonuçları, bedensel yaralanmalar, sosyal korkular, ölüm, fiziksel görünüm

Korkunun hayatta kalmamız için kaçınılmaz bir duygu olduğunu hatırlatmakta fayda var. Korkuya karşı koymak veya bu duyguyu bastırmak istemiyoruz. Yukarıdaki korkularda da gördüğümüz gibi, bu korkuların bazılarını hissetmek çocuğun gelişiminde gerekliler. Kaygılar uzun süre devam ederlerse ailelerin bu konuya daha yakından bakmaları gerekebilir.

Özellikle bedensel, dayanak kaybetme ve düşme korkularına karşı koyabilmek için, motor becerileri geliştirmek çok önemli. Mesela atlamak bir çocuk için korkutucu bir aktivite olabilir. Alışmak ve antrenman yapmak için aşağıdaki videoda verilen tavsiyeleri izleyebilirsiniz.

Eğer ebeveynlerin çocuklarının psikomotor becerileri ile ilgili soruları varsa, Caroline’den görüşme talep edebileceklerini hatırlatmak isteriz.

Tous Les Articles
×

Vous y êtes presque...

Nous venons de vous envoyer un e-mail. Veuillez cliquer sur le lien contenu dans l'e-mail pour confirmer votre abonnement !

OK