Revenir au site

CNED’in not defterleri

Maria ile masallar ve mektuplaşmalar

· Not defterler,CNED,Mektuplaşma

Maria, Bulgar bir matematikçi ve fizikçi. Fransızca dilini o kadar çok sevmiş ki bu dile anadiliymiş gibi hâkim olmuş. Artık emekli, Filibe’de yaşıyor ve şehrin 2019’da Avrupa Kültür Başkenti olması için çalışmalar sürdürüyor. Maria yazı yazmayı seviyor. Bulgaristan’ı seyahat yazılarıyla ünlü kılan romantik akımının Fransız şairi Lamartine onun büyük bir esin kaynağı olmuş. Masal anlatma kabiliyetini kullanarak, CNED öğrencilerini Gerfaut’nun hikayeleriyle seyahat ettirdi. Küçük Dâhi öğrencilerine gönderdiği bir mektupta anlattı ilk olarak Gerfaut’nun hikayelerini.

Jean-Nicolas beyle mektuplaşmaların keşfi

Birkaç satırda çocukların meraklarını uyandırmayı bildi. İlkokul sınıfları ona hiç vakit kaybetmeden, çiy damlalarından oluşan boncukları aramak için sabahın ilk ışıklarında uçarak yola çıkan Gerfaut’yu ve maceralarını resmedip, cevap olarak gönderdiler.

Bu çok renkli cevaplardan son derece mutlu olan Maria, mektup arkadaşlarını daha yakından tanıma isteğine dayanamadı. 1 sene ve 8 saatlik otobüs yolculuğundan sonra, Maria çocukları sınıflarında ziyaret etti. Çocuklar bu fırsatı değerlendirerek kek ve atıştırmalıklar hazırlamışlardı.

Sorular, şarkılar, gülüşler ve tadımlıklarla dolu bir paylaşım oldu. Bu süre içerisinde çocuklar mektup arkadaşlarının geldiği ülke hakkında bir sürü bilgi edindiler. Maria’nın onlara anlattığı masaldan çıkardıkları sonuç üzerinde düşünme ve tartışma şansları oldu; masal güçlü ve yakışıklı bir prensin, denizdeki dalgaların sakin ve sonsuz gücüne meydan okuması hakkındaydı… Son olarak, Slav seslerine sahip Bulgar dilini duymak çocukların son derece hoşlarına gitti ve bu şekilde ötekiyi, komşu kültürlerin farklarını ve benzerliklerini keşfettikleri yolculuğun sonuna geldiler…

İkindiden önce soru/cevap seansı

Tous Les Articles
×

Vous y êtes presque...

Nous venons de vous envoyer un e-mail. Veuillez cliquer sur le lien contenu dans l'e-mail pour confirmer votre abonnement !

OK